Синдром навченої безпорадності: як турбота батьків вбиває мотивацію дітей.
Якщо ваша дитина має погану успішність у школі, це не обов’язково свідчить про синдром гіперактивності. Відсутність постійних захоплень не говорить про низький інтелект. Дитяча апатія майже завжди викликана неправильною поведінкою батьків. Якщо конкретніше, їх нестриманістю.
Що таке синдром навченої безпорадності?
Це несвідома переконаність людини в тому, що вона ніяк не впливає на власне життя. Зазвичай поєднується з низькою самооцінкою і тривожністю. Людина з навченою безпорадністю не буде нічого робити для поліпшення свого життя, навіть якщо є така можливість.
Людям з навченою безпорадністю важче знайти роботу. Володіючи потрібною кваліфікацією, вони все одно не будуть вірити у свої можливості. У тих, хто вже працевлаштований, немає ніякої мотивації будувати кар’єру. Вони завжди знайдуть причину, чому підвищення для них неможливо.
Часто навчену безпорадність супроводжують інші неврози. Через низьку самооцінку і тривожність розвивається іпохондрія. Сюди ж підключаються боязнь людей і залежна поведінка. Можуть виникати соматичні хвороби: болі в животі, проблеми з тиском і серцем.
Ситуація для таких невротиків погіршується тим, що чекати допомоги часто нізвідки. Навколишні таврують їх невдахами, вважають, що ті самі винні у своїх бідах. А якщо хтось і захоче протягнути руку допомоги, він навряд чи зможе довести справу до кінця.
Які помилки у вихованні призводять до цього?
Це будь-яка поведінка батьків, яка позбавляє дітей ініціативи та можливості вибирати. Найгірша модель поведінки — гіперопіка. Коли батьки самі ніби не вірять у свою дитину, тому все роблять за неї. Гіперопіка також проявляється в зайвому контролі. Надмірна турбота не тільки вбиває ініціативність, але і знижує самооцінку.
Завжди давайте своїй дитині певний простір в діях. Не намагайтеся всюди підкладати їй солому. Повірте, дитина не така дурна і безпорадна, як вам може здатися. Вона теж розуміє, що таке небезпека. А неприємних інцидентів неможливо уникнути, тільки тому ви не доглядаєте за дитиною цілодобово. Але так можна виховати лише затурканого невротика, або розбещену вічну дитину.
Важлива деталь: дитина не повинна відчувати себе богом, по одному бажанню якої виконуються всі хотіння. Потрібно розвивати в дітях самостійність, а не балувати їх.
Розпещена дитина може вирости настільки безпорадною, що буде всі проблеми звалювати на навколишніх. А оскільки світ налаштований в цілому проти несамостійних людей, невирішені проблеми будуть накопичуватися. Ось вам і грунт для залежностей, неврозів і депресії.
Не балуйте дитину занадто часто, ваше завдання в іншому. Надавайте дитині право вибору. В одязі, в їжі, у виборі захоплень і друзів. Скрізь, де це тільки можливо. Не думайте, що завжди краще знаєте, що добре для ваших дітей. Інакше вийде, як у відомому анекдоті:
– Мама, я їсти хочу?
– Ні, синку, тобі холодно!
Надмірна опіка вбиває в людині здатність прислухатися до своїх потреб. Ви так виростите людину, яка сама не знає, до чого їй прагнути. Адже власні бажаннями вона вважає незначними в порівнянні з тим, що про це думають інші.
Не робіть поганий приклад!
Пам’ятайте, що дитина в перші роки життя сприймає вас як джерело життєвої мудрості. Ви для неї ідол, авторитет якого ще не поставлено під сумнів. Тому всіляко показуйте словами і вчинками, що не слід завжди плисти за течією.
Менше нарікайте на життя, дитині нема чого вбирати в себе ваш негатив. Намагайтеся завжди знаходити у своєму житті світлі сторони. Якщо у вас чорна смуга, і це дається важко, можна поговорити про проблеми, але завжди в оптимістичному ключі.
Якщо не хочете, щоб дитина виросла апатичною і ледачою, залучайте її в активні форми відпочинку. Можна перетворити це в сімейну традицію. Вибиратися кожні вихідні на природу, щоб займатися спортом. Якщо батько рибалить або полює, це чудово! Додатковий привід, щоб долучити дітей до активності.
Ставтеся до дитини, як до рівної. Не задирайте перед нею ніс, завжди давайте можливість впливати на свою долю. І тоді вона точно виросте без симптому навченої безпорадності. А ви будете дивуватися, дивлячись на її успіхи в зрілому віці.
|