ЗАТВЕРДЖЕНО
Рішенням міської ради
№15 від 27.01.17.
Програма розвитку системи соціальних послуг для сімей, дітей та молоді на 2017-2021 роки
1. Склад проблеми та обґрунтування необхідності її розв’язання програмним методом
Соціальна підтримка сімей, дітей та молоді, забезпечення їхніх прав і свобод, поліпшення якості життєдіяльності, задоволення інтересів та потреб є одним із основних напрямків держави. Енергодарський міський центр соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді спільно з іншими суб’єктами соціальної, профілактичної роботи та волонтерами постійно здійснюють комплекс соціальних заходів, спрямованих на підтримку і надання послуг особам, що перебувають у складних життєвих обставинах, які вони не в змозі подолати за допомогою наявних засобів і можливостей. Основною категорією клієнтів, якими опікується Енергодарський міський центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, є сім’ї, які опинилися у складних життєвих обставинах та потребують сторонньої допомоги. Кількість таких сімей в місті постійно зростає через економічні, соціальні, політичні виклики сьогодення. Так, станом на 01.01.2016 до «Соціального паспорту міста Енергодара» внесено 2699 сімей, які потребують особливої уваги та соціальної підтримки, з них: 1114 неповних сімей, 780 одиноких матерів, 187 сімей, які виховують дитину-інваліда, 73 сім’ї, в яких батьки є інвалідами. За останні два роки, у зв’язку з проведенням антитерористичної операції на сході країни, до сімей в складних життєвих обставинах додалися дві нові категорії, а саме: сім’ї учасників антитерористичної операції (188 сімей) та внутрішньо переміщені особи (1052 сім’ї). Складні стосунки у сім’ях, втрата життєвих орієнтирів, безробіття, малозабезпеченість, низький виховний потенціал батьків, алкоголізація, наркоманія, соціально-небезпечні хвороби, конфлікт з законом – далеко не повний перелік проблем, що постають перед членами цих сімей. Це основні фактори, які, з одного боку, приводять сім’ї до складних обставин, з іншого – заважають долати їх самостійно. Перед соціальними працівниками постає питання оперативної та ефективної допомоги у подоланні проблем сімей/осіб, які опинилися в складних життєвих обставинах. Запропонована Програма передбачає надання комплексної допомоги членам сімей, які опинилися в складних життєвих обставинах та не в змозі самостійно їх подолати. Актуальність розроблення і прийняття Програми розвитку соціальних послуг для сім’ї, дітей та молоді в місті на 2017-2021 роки (далі – Програма) зумовлена необхідністю реалізації сучасної політики держави у сфері створення сприятливих умов для всебічного розвитку сім’ї та кожного з її членів, найповнішого виконання сім’єю своїх функцій, здійснення соціальної підтримки сімей, дітей та молоді, які опинилися в складних життєвих обставинах, забезпечення їхніх прав і свобод, задоволення інтересів та потреб, можливості реалізувати власний життєвий потенціал.
2. Мета Програми
Метою Програми є здійснення системи соціальних заходів, спрямованих на підтримку соціального статусу та повноцінної життєдіяльності сімей, дітей та молоді, які опинилися в складних життєвих обставинах, відновлення основних соціальних функцій, психологічного, фізичного та морального здоров’я, забезпечення якості та доступності професійних соціальних послуг безпосередньо у громаді.
3. Обґрунтування шляхів і засобів розв’язання проблеми
3.1. Забезпечення виявлення, соціального супроводу, постпрограмного обслуговування сімей у складних життєвих обставинах, у тому числі членів сімей внутрішньо переміщених осіб та учасників АТО і членів їх сімей. Здійснення заходів, спрямованих на пропагування сімейних цінностей, сприяння зміцненню сімейних стосунків, у тому числі в молодих сім’ях.
3.2. Здійснення соціального супроводження прийомних сімей, дитячого будинку сімейного типу. Здійснення заходів з пропагування сімейних форм влаштування дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.
3.3. Забезпечення соціального обслуговування дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, випускників інтернатних закладів для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.
3.4. Проведення соціально-профілактичної роботи із запобігання правопорушенням та іншим негативним явищам у дитячому та молодіжному середовищі, подолання їх наслідків, пропагування здорового способу життя.
3.5. Надання соціально-педагогічних, психологічних послуг, здійснення соціально-психологічної реабілітації, реабілітації засобами мистецтва, спортивної реабілітації дітей та молоді з обмеженими фізичними можливостями. Організація предметного дозвілля дітей та молоді з функціональними обмеженнями.
3.6. Здійснення соціально-реабілітаційних заходів, спрямованих на надання допомоги особам, які постраждали від насильства, особам, які перебувають у конфлікті з законом.
3.7. Здійснення заходів з попередження раннього соціального сирітства, формуванню засад відповідального батьківства у молоді.
3.8. Здійснення заходів з розвитку та підтримки волонтерського руху.
3.9. Надання інформаційних послуг, методичної допомоги в рамках роботи «Інформаційно-тренінгового центру».
3.10. Надання невідкладної психологічної, юридичної, інформаційної допомоги службою «Телефон Довіри».
3.11. Збереження мережі діючих спеціалізованих формувань відповідно до пріоритетних напрямків діяльності центрів СССДМ.
3.12. Взаємодія з центральними та місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями, а також фізичними особами.
3.13. Залучення благодійних, громадських організацій, суб’єктів господарювання, які провадять підприємницьку діяльність, до розв’язання актуальних соціальних проблем сімей, дітей та молоді.
3.14. Здійснення заходів щодо розроблення та поширення соціальної реклами та організація роботи із засобами масової інформації.
4. Строки та етапи виконання Програми
Реалізувати заходи Програми планується протягом 2017-2021 років.
5. Перелік заходів та завдань Програми
Перелік завдань та заходів із реалізації Програми розвитку системи соціальних послуг для сімей, дітей та молоді на 2017-2021 роки викладено у додатку 2 до Програми.
6. Очікуванні кінцеві результати виконання Програми
Виконання Програми дасть змогу:
- зменшити кількість сімей, які опинилися у складних життєвих обставинах та перебувають на обліку Енергодарського міського центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді;
- знизити соціальну напругу в місті серед найбільш незахищених верств населення шляхом надання комплексу соціальних послуг членам сімей, які опинилися в складних життєвих обставинах та не в змозі самостійно їх подолати;
- зміцнити сімейні стосунки завдяки допомозі батькам у сімейному вихованні, пропагуванню сімейних цінностей, як найвищих людських цінностей; - підвищити рівень адаптації внутрішньо переміщених осіб, учасників АТО та членів сімей їх сімей;
- зменшити кількість неповнолітніх, які перебувають на обліку кримінальної виконавчої інспекції через вчинення злочинів. Знизити рівень рецидивної злочинності серед підлітків та молоді;
- сформувати у підлітків та молоді поведінкові стратегії, орієнтовані на здоровий спосіб життя;
- збільшити кількість та підвищити рівень підготовки волонтерів, які працюють за різними напрямками діяльності центру;
- розвивати систему навчання спеціалістів і волонтерів, залучених до реалізації Програми;
- запровадити інноваційні методи та форми соціальної роботи; - підвищити якісний рівень наданих соціальних послуг та рівень професійної компетентності спеціалістів центу.
7. Ресурсне забезпечення Програми Фінансове забезпечення виконання
Програми розвитку системи соціальних послуг для сімей, дітей та молоді на 2017-2021 роки проводиться у відповідності до законів України про Державний бюджет на відповідний рік, інших нормативно правових актів. Видатки на виконання даної програми здійснюються за рахунок коштів, передбачених у міському бюджеті на відповідний рік, та видатків при уточненні бюджету, а також спонсорських та благодійних надходжень, інших джерел, не заборонених законодавством. Фінансування визначених у Програмі заходів здійснюється за рахунок коштів міського бюджету.
8. Організація управління та контролю за ходом виконання Програми
Організацію реалізації заходів Програми забезпечує Енергодарський міський центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді. Відповідальний виконавець – Енергодарський міський центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді. Щороку, у строки, визначені рішенням Енергодарської міської ради, інформація про хід виконання Програми заслуховується на сесіях міської ради.