ПРАВИЛА ЩИРОЇ РОЗМОВИ двох дорослих людей у близьких стосунках. Діти вчаться на нашому прикладі, тож почнімо з себе!
1. Говоріть спокійно й доброзичливо, навіть якщо озвучуєте, що вам не подобається. Так ви зможете почути одне одного, а не захищатися чи все заперечувати. Дайте зрозуміти, що партнер/ка та ваші стосунки – дуже важливі для вас, навіть якщо ви в чомусь не погоджуєтесь. Пам’ятайте, що це не стосунки чи партнер/ка «погані», а є окремі недомовки/проблеми, які можна визнати й вирішити.
2. Не звинувачуйте партнера/ку чи його/її характер. Замість цього – говоріть про його/її окремі вчинки/слова/мовчання, та які почуття у вас виникли.
3. Уникайте слів «завжди», «ніколи», «всі», «ніхто» тощо. Не перебільшуйте і не узагальнюйте. Описуйте ситуації й свої емоції максимально конкретно, базуючись на фактах: що? де? коли? чому? що відчували? що може допомогти? тощо.
4. Керуйтеся не звинуваченнями, а цікавістю – чому ж насправді партнер/ка робить так, як робить?
5. Використовуйте «Я-повідомлення», коли говорите про свої емоції: «Я дуже засмучена/ий, що ми сваримось через… Шукаймо рішення разом. Зі свого боку я можу зробити оце й оце».
Уникайте іронії та сарказму, натомість прямо й чесно кажіть, що вам не подобається, і чого ви хочете.
6. Пам’ятайте, що в кожного з вас є вагомі причини для всіх своїх емоцій та дій. На наші стосунки й настрій впливають дуже багато факторів: поточні турботи, минулий досвід, власне дитинство, фізичний стан тощо. Озвучуйте й пояснюйте себе.
7. Намагайтесь почути іншого, люди – різні. Запитуйте, а не приписуйте ярлики чи свої пояснення. Найчастіше наші швидкі пояснення щодо того, чому партнер/ка вчинив/ла так чи інакше - хибні. Всі люди - різні, ми не знаємо повністю іншу людину, навіть найближчу. Запитуйте, дізнавайтесь, а не мовчки здогадуйтесь.
8. Відкрито й спокійно сприймайте нову інформацію про себе – про ваші вчинки й слова, які можуть ранити, навіть якщо ви цього не хотіли. Це навчання, а не звинувачення. В парі обоє партнерів вчаться одне в одного, щоб ставати кращими людьми й розвивати стосунки весь час.
9. Пам’ятайте, що кожен з вас важливий: ніхто не кращий і не гірший, ваші переживання й досвід однаково цінні.
А ідеальних стосунків, як на фото в соцмережах, не існує – всі ми вчимося вирішувати непорозуміння, більше довіряти, краще розуміти себе й одне одного, бути близькими й щасливими.
|