Соціум та комунікація — важливі складові нашого гармонійного життя. Для дитини спілкування з іншими дітлахами відіграє одну з ключових ролей у формуванні особистості.
«Вони не хочуть зі мною дружити!» — зі сльозами на очах говорить малюк, підбігаючи до мами. А в іншій родині — донька відмовляється йти у садочок. Мама від виховательки дізнається, що сталося так через сварку з подружкою. Інша дитина тихенько сидить на самоті, бо її «не беруть до гри».
Таке може трапитися з кожним. Тут головне — реакція батьків, ваші подальші дії.
Що робити, якщо така ситуація трапилася?
Підтримати дитину та обійняти її.
Не знецінювати її почуттів, а повністю їх прийняти.
Назвати емоцію: «Ти засмутився. Це нормальне відчуття в такій ситуації. Як я можу тобі допомогти?».
Не тиснути та не звинувачувати в усьому дитину.
Допомогти знайти рішення, якщо малюк цього потребує.
Прожити цю ситуацію і впоратися з власними почуттями допоможе гра. Запропонуйте дитині відтворити ситуацію. Пропонуйте декілька варіантів поведінки, що робити далі: посумувати; знайти, з ким ще можна пограти; пограти самостійно; зацікавити власною грою. Важливо проговорити, що такі ситуації можуть траплятися, і що справа не в самій дитині.
Як розвивати у дитини комунікаційні навички?
Програвайте різні ситуації, що можуть трапитися між друзями. Або беріть за основу ті, що вже сталися, і які потребують пояснення.
Навчайте дитину діяти за правилами гри, якщо вона долучається до неї. А також навчіть пропонувати власні правила, які можуть бути значно цікавішими.
Навчіть домовлятися. Дітям складно поступатися, але ж уміння знаходити компроміс — важлива навичка на все життя.
Демонструйте власний приклад. Якщо дитина буде бачити, що ви засмучуєтеся після кожної неприємної комунікаційної ситуації, вона буде діяти так само.
|