Що допоможе протистояти маніпуляторам?
Завдання маніпулятора — змусити жертву робити те, що вона робити не хоче, порушуючи її особисті кордони. Ось кілька принципів, які допоможуть захиститися від таких атак.
Сталість.
Недостатньо сказати щось один раз, щоб маніпулятор залишив вас у спокої: потрібно повторювати одне і те ж постійно, непохитно, регулярно. Днями, тижнями, місяцями. Говоріть про свої кордони постійно, не дозволяйте їх порушувати.
Спокій.
Маніпулятор прагне вивести вас з рівноваги, тому що, коли емоції зашкалюють, ми перестаємо тверезо мислити і починаємо робити помилки. Говоріть спокійно, повільно, монотонно. Відповідайте повторенням одних і тих же фраз на кожну спробу посунути ваші кордони, і маніпулятор зрозуміє, що ви йому не по зубах.
Уміння прощати себе.
Найбільше «психологічні хижаки» люблять грати на почутті провини. Вони чекають будь-якої, навіть дрібної помилки, роздмухують з неї трагедію і змушують жертву відчувати себе винною, а значить — намагатися зробити все, що зажадає маніпулятор.
Уміння справлятися зі страхом.
Страх — ще одна емоція, на якій зазвичай грають маніпулятори. Вони можуть розповідати страшилки про знайомих, узагальнювати висловлювання фразами типу «так всі знають, що...», наганяти на жертву страх, змушувати її впадати в паніку.
Щоб впоратися з таким тиском, навчіться вчасно включати логіку і розрізняти епізоди і закономірності. Задайте собі просте запитання: це дійсно правило або тільки окремий випадок?
|