Як підготуватись до підліткового віку?
7 корисних порад від дитячого та підліткового психіатра центру “Коло сім’ї” Лесі Підлісецької
Підлітковий період є особливим часом для самої дитини та її сім’ї. З одного боку, з’являється у дитини більше прав та можливостей, а з другого боку - чимало нових викликів. Тож як підтримати підлітка на цій дорозі?
Ось кілька порад, які допоможуть вам:
Будьте проінформовані
Читайте літературу про підлітків. Очікуйте певних змін настрою дитини та будьте готові до збільшення конфліктів мірою того, як вона дорослішатиме як особистість. Батьки, які знають, що очікувати, можуть з цим впоратися краще.
Розмовляйте з дітьми про зміни завчасно
Не відкладайте розмови про підлітковий вік, аби дитина не складала помилкові уявлення і не хвилювалася через фізичні та емоційні зміни. Але не перевантажуйте її інформацією - просто дайте відповіді на запитання. Якщо ви не знаєте відповідей, запитайте, наприклад, педіатра. Можна придбати для своєї дитини книги про підлітковий вік.
Плануйте спільний час з дитиною
Плануйте особливий час для спільних справ, які вам обом подобаються. Постійна зайнятість, напружений графік, домашні завдання можуть перешкоджати проводити веселий час разом.Тому спільні справи важливо наперед планувати.
Звертайте увагу на позитивні моменти
Позитивна увага є обов’язковою для дітей. Старайтеся «ловити» добру поведінку і гарні моменти. Зокрема, відразу відзначте і скажіть щось на кшталт: «Так приємно провели час!» або «Дякую, ти мені так допоміг!». Коли ви помічаєте та коментуєте позитивну поведінку вашої дитини, то заохочуєте її продовжувати поводитися так само.
Встановіть правила
Ви не можете (і не повинні) мати правила на все. Встановіть чіткі сімейні правила щодо поведінки та спілкування. Якщо є можливість, залучайте всіх членів сім'ї до їх обговорення. Намагайтеся, щоб правила були позитивними. Наприклад, замість того, щоб сказати «Не будь зневажливим», можна сказати: «Ми говоримо один до одного з повагою».
Відстежуйте, що діти дивляться і читають
Інтернет, телебачення - діти мають доступ до величезної кількості інформації. Будьте в курсі всього, що вони дивляться та читають. Не бійтеся встановлювати обмеження часу, проведеного перед комп’ютером чи телевізором. Цікавтеся, з ким вони спілкуються в Інтернеті та що дізнались із засобів масової інформації.
Будьте позитивним прикладом
Діти навчаються як поводитись, спостерігаючи за батьками. Ваша поведінка та дії говорять більше, ніж ваші слова. Будьте добрим прикладом для неї, і швидше за все ваша дитина буде вас наслідувати.
Важливо пам’ятати, які б важкі часи не чекали вас попереду, вони приходять і відходять, а міцні стосунки з дитиною допомагають разом це подолати!
|