Бувало у вас таке, що поцікавившись чим-небудь, ви всюди починаєте знаходити якісь відсилання?
Вирішили ви, припустимо, відправитися на море цього літа і тут же вам починають постійно кидатися в очі то гарячі тури, то знижки в Єгипет. Або, скажімо, вирішили вивчити англійську мову, а тепер помічаєте всілякі курси і повідомлення, в яких йдеться про важливість знання іноземних мов?
Це не якийсь збіг обставин, як і не іронія життя. Справа в тому, що наша увага вибіркова. І це впливає на те, яку інформацію мозок вирішує ігнорувати, а яку обробляти.
Нейронні зв'язки постійно потребують пошуку всіляких підтверджень наявному в вашій голові даними і досвідом. У психології це називається ілюзією частковості.
Все це, звичайно, цікаво, однак є проблема: мозок не здатний диференціювати хороше і погане, як достовірне і недостовірне. Він шукає підтвердження того, у що ви вірите - власним переконанням.
І вся біда в тому, що переконання бувають помилковими.
Можна вірити , що земля плоска і знайти секти людей, які розділять таке переконання. Можна знайти групи тих, хто переконаний в існуванні на землі прибульців. А можна і тих, хто вірить в необхідність людських жертвоприношень, щоб закликати дощ на полях.
І якщо ви вважаєте, що ця тема вас не стосується - даремно.
Можна вірити в те, що блондинки ласі до грошей. Можна вірити в те, що все чоловіки з карими очима погані. Можна вірити в те, що всі люди з коротким волоссям бандити. А можна вірити і в те, що козероги вперті.
І це далеко не кінець списку тих незліченних помилок, в які люди свято вірять ні за що не піддаючи сумнівам, одного разу переконавшись в їх випадковій відповідності дійсності.
Будьте відкриті світу і чужим точкам зору, щоб перевірити достовірність того, що ви вважаєте достовірним. Розвивайтеся.
|