Міжнародний тиждень людей з порушенням слуху відзначається протягом останнього тижня вересня. Цього тижня як ніколи важливо говорити про спільноти людей з порушенням слуху, про їхні культуру та жестову мову.
Люди з порушенням слуху або нечуючі люди можуть спілкуватися жестовою мовою — повноцінною мовою зі своїми правилами, яка у кожній країні різна (у світі їх понад 150). Понад 223 тисячі українців спілкуються жестовою мовою, і вона — третя за поширеністю в державі.
Втрата або порушення слуху не робить людину ані кращою, ані гіршою. Важливо усвідомлювати, що рівень слуху, так само як і рівень зору, наприклад, у всіх різний. І втратити слух або відзначити його зниження можна у будь-якому віці.
Всесвітня організація охорони здоров'я (ВООЗ) повідомляє, що у світі близько 466 млн осіб втратили слух, з них 34 млн — діти. За прогнозами ВООЗ, до 2050 року понад 900 млн людей матимуть знижений слух. 60% випадків втрати слуху у дітей викликано причинами, які можна попередити.
Якщо серед вроджених причин втрати слуху виділяють генетичні фактори або деякі ускладнення під час вагітності та пологів, то перелік набутих причин зниження слуху значно більш різноманітний. Серед них можуть бути:
інфекційні захворювання (зокрема менінгіт, кір, епідемічний паротит);
запалення середнього вуха;
прийом певних медичних препаратів, серед переліку побічних реакції котрих є зниження слуху;
травми голови або вуха, блокування зовнішнього слухового проходу (зокрема вушною сіркою);
надмірний шум та часте й інтенсивне використання аудіопристроїв на високій гучності тощо.
Як захистити свій слух від зниження?
У навушниках вмикайте гучність максимум 60% та слухайте музику не довше, ніж годину. Це ще називають правилом 60 на 60. Спробуйте відмовитися від навушників-крапельок на користь накладних.
Уникайте місць, де лунають гучні звуки: концерти, будівництва тощо. Давайте вашим вухам можливість перепочити, якщо ви вимушені довго знаходитися біля джерела звуку. Спробуйте вушні затички.
Консультуйтеся зі своїм сімейним лікарем щодо захворювань ЛОР-органів (вухо, горло, ніс) та приймайте ліки, які можуть впливати на рівень слуху, лише за призначенням лікаря.
Вакцинуйтеся згідно з Національним календарем профілактичних щеплень, щоб захистити себе від переліку інфекційних захворювань.
Спостерігайте за своїм станом та станом своїх близьких. Якщо ви помічаєте зміни в рівні слуху, відзначили, що ви частіше почали перепитувати співрозмовника або не розбираєте усі його слова, неодмінно записуйтеся на прийом до лікаря.
Регулярно перевіряйте слух! Це дозволить вам вчасно помітити зниження слуху та зреагувати.
Якщо ж лікар відзначив зниження слуху і ви розумієте, що вашого рівня слуху вам бракує для комфортного спілкування, порадьтеся із лікарем щодо слухових апаратів або кохлеарних імплантів. Технічні можливості сьогодення дають нам можливість продовжувати жити комфортним життям щодня.
|