Якщо ви останнім часом помітили, що відчуваєте емоційне виснаження, зменшення мотивації та ентузіазму до роботи, або відсторонення від діяльності, незадоволення щодо своєї продуктивності та тими з ким і як працюєте, придивіться пильно чи це не є першими симптомами вигорання?
Синдром вигорання - це явище, яке виникає у зв’язку з постійним стресом на роботі, коли завдання перевищують людські можливості та ресурси на даний момент. Він входить до ХІ-го видання Міжнародної класифікації хвороб (МКХ) і переважно характерне для людей, які багато працюють у професіях «людина-людина». Основоположником поняття є американський психіатр Герберт Фрейденбергер ще у 1974 році.
Які ознаки вигорання?
- відчуття втоми і виснаження протягом тривалого часу
- підвищення емоційної реактивності, пошук винних: злість та агресія
- проблеми зі сном та мотивацією
- відчуття відстороненості, ізоляції та апатії
- відчуття невпевненості та безпорадності
- постійне відкладання обов’язків і прокрастинація
- дратівливість та конфліктність
- збільшення часу на некорисні звички (зловживання солодким, алкоголем та ін.)
Людина у роботі та при здійсненні своєї діяльності багато віддає, і часом забуває про поповнення свого ресурсу та енергії. Для нас може стати хорошим прикладом наш телефон чи комп’ютер, час від часу ми бачимо рівень заряду батареї того чи іншого пристрою і з появою кольору чи відсотків ми можемо бачити коли треба підживити пристрій і приєднати до джерела енергії. Так, само і з людиною, ми теж потребуємо підживлення. Час від часу ми підживлюємо себе на фізіологічному рівні: поповнюючи баланс їжею, водою, сном, фізичною активністю. На психологічному: спілкуючись з близькими та друзями, навчаючись новому, слухаючи музику чи подорожуючи.
Але якщо довгий час не підживлювати власну енергетичну батарею, і продовжувати діяти на червоному режимі низького заряду чи жовтого, людині стає все важче побачити можливий вихід з ситуації та відновитися, і в майбутньому це може призвести до депресії чи інших проблем психічного здоров’я.
В подоланні вигорання, важливо обрати дієві стратегії: в першу чергу збільшувати насолоду від роботи, покращувати вміння регулювати витрати/поповнення енергії та моніторити рівень енергії протягом дня і тижня.
Пам’ятайте: «Навантаження має відповідати рівню можливостей, компетентностей, підтримки і загалом вимогам інших сфер життя».
Поради для регуляції навантаження:
• Уміння ставати пріоритети
• Уміння цінувати час (і не розпилятися)
• Мудрий тайм-менеджмент
• Постановка цілей, планування, моніторинг
• Вміти викреслювати, казати «ні»
• Вміти відпускати
• Вміти делегувати
• Добре мати різну роботу, різні активності
• Святкувати маленькі і великі результати
Піклуйтеся про себе та пам’ятайте, що ми можемо турбуватися про інших лише тоді, коли ми вміємо турбуватися про себе! Палайте, та не вигорайте.
Автор статті: практичний психолог Katerina Klyuzko.
|