Відповідно до Указу Президента України «Про Європейський тиждень місцевої демократії» №922/2007 від 27.09.2007 року офіційний старт Європейського тижня місцевої демократії відбувся 15 жовтня 2007 року під час проведення у Валенсії (Іспанія) 15-ї сесії Конференції європейських міністрів, відповідальних за місцеве і регіональне управління.
Європейський тиждень місцевої демократії є щорічною європейською подією, що включає одночасно національні і місцеві заходи, які проводяться місцевими органами влади всіх держав-членів Ради Європи для поширення інформації про місцеву демократію і сприяння ідеї демократичної участі на місцевому рівні.
Радою Європи на початку кожного року визначається провідна ідея/тематика для заходів Тижня.
ГОЛОВНА МЕТА ТИЖНЯ
Головною метою є активізація процесів розповсюдження інформації щодо принципів, надбань та досягнень функціонування місцевої демократії в Україні та Європі, сприяння обізнаності населення щодо можливостей вирішення питань місцевого значення та залученню громадян до прийняття управлінських рішень, надання можливостей для ознайомлення з роллю Ради Європи та інших інституцій спільної Європи в області розвитку місцевої демократії.
Відповідно до принципів демократичного розвитку забезпечення вільне отримання інформації стосовно можливостей участі громадян у суспільно-політичному житті їх міст та регіонів є головною передумовою здійснення ефективного та дієвого управління на місцях.
ЗАВДАННЯ ТИЖНЯ
Завданням Тижня є розповсюдження інформації про діяльність місцевих органів влади, ознайомлення громадян з основними принципами їх роботи, привернення уваги населення селищ, міст та регіонів до того, що їхня участь у місцевих справах є найважливішим чинником життєздатності демократії, поширення інформації про різні форми та можливості участі в прийнятті рішень на місцевому рівні активно сприяє розширенню участі населення у соціальному, культурному, економічному та політичному житті.
Проведення таких заходів на місцях під єдиним «гаслом» на всьому континенті має підсилити розуміння того, що «місцевий» і «європейський» підходи до здійснення самоврядування не протистоять один одному, а взаємно один одного доповнюють. Місцева демократія є загальною європейською цінністю та повинна спиратися на кращі досягнення та практики в галузі управління та демократії.
АКТУАЛЬНІСТЬ ТИЖНЯ
9 листопада 1995 р. Україна набула членство у Раді Європи (РЄ), основній міжнародній політичній організації Європи, метою діяльності якої є захист прав і головних свобод людини та зміцнення плюралістичної демократії, в тому числі на місцевому і регіональному рівні.
При вступі до Ради Європи Україна взяла на себе зобов’язання щодо реалізації основних європейських принципів місцевого і регіонального розвитку. Україною ратифіковано та здійснюється імплементація усіх міжнародно-правових договорів Ради Європи в сфері місцевої і регіональної демократії, головним з яких є Європейська хартія місцевого самоврядування.
Рада Європи вважає, що вільне отримання інформації щодо національних та європейських стандартів і принципів функціонування системи місцевого самоврядування та забезпечення можливості громадян активно брати участь у вирішенні питань своїх міст та регіонів є головною передумовою здійснення ефективного та демократичного управління на місцях.
ПРАВОВА БАЗА ТИЖНЯ
Рішення щодо започаткування Європейського тижня місцевої демократії міститься у Рекомендації 238 (2007) Конгресу місцевих і регіональних влад Ради Європи, яку ухвалено 1 червня 2007 року.
Офіційний старт Європейського тижня місцевої демократії відбувся 15 жовтня 2007 року на 15-й сесії Конференції європейських міністрів, відповідальних за місцеве і регіональне управління (м. Валенсія, Іспанія).
Щорічне проведення в Україні заходів Європейського тижня місцевої демократії введено Указом Президента України «Про Європейський тиждень місцевої демократії» №922/2007 від 27 вересня 2007 року в Україні.
ЄВРОПЕЙСЬКИЙ ТИЖДЕНЬ МІСЦЕВОЇ ДЕМОКРАТІЇ – 2018
В цьогорічний Європейський тиждень місцевої демократії, який пройде з 15 до 21 жовтня 2018 року рекомендується включати у плани проведення Тижня наступні типи заходів:
дні відкритих дверей, відкриті засідання рад, громадські слухання з важливих питань місцевого значення, прийоми громадян, презентації стосовно діяльності рад, які можуть бути проведені безпосередньо у радах або відповідних приміщеннях та забезпечать вільне спілкування населення з депутатами, посадовими особами місцевого самоврядування, співробітниками виконавчих органів місцевого самоврядування;
комунікативні заходи (семінари, круглі столи, лекції, відкриті уроки у школах тощо) та будь-які інші акції просвітницького характеру;
інформаційний супровід у пресі, на радіо, телебаченні.
Передбачається, що участь у зазначених заходах має сприяти: ознайомленню населення з діяльністю сільських, міських, районних і обласних рад, з механізмами та інструментами забезпечення прийняття рішень на місцевому і регіональному рівні та надання послуг населенню; пропаганді європейських принципів місцевої і регіональної демократії, роз’ясненню положень Європейської хартії місцевого самоврядування й інших інструментів Ради Європи в цій сфері; залученню громадян до активного життя своїх регіонів.
Окрема увага має приділятися проведенню зазначених заходів для молоді в школах і вищих навчальних закладах (у формі лекцій, конкурсів, ігор тощо на місцевому рівні та обмінів чи візитів - на міжнародному).
На національному та місцевому рівні Тиждень має сприяти:
- активізації процесів розповсюдження інформації щодо принципів, надбань та досягнень функціонування місцевої демократії в Україні та Європі;
- підвищенню обізнаності громадян щодо можливостей вирішення питань місцевого значення та їх залучення до прийняття управлінських рішень.
На загальноєвропейському рівні проведення заходів Європейського тижня місцевої демократії сприяє виконанню Україною своїх зобов’язань перед Радою Європи в сфері місцевої і регіональної демократії, реалізації політики європейської інтеграції України, підвищенню спроможності громадян до інтеграції у світову та європейську спільноту.
Корисні посилання:
Аналітичний ресурс місцевого і регіонального розвитку в розділі Міжнародне співробітництво/Європейській тиждень місцевої демократії
www.municipal.gov.ua
Сайт Асоціації міст України та громад
www.auc.org.ua
|